Diamanty sú večné – tvrdenie, ktoré je do poslednej bodky pravdivé. Tieto drahé kamienky sú staršie než ľudstvo samo. Malé, priezračné kamene uchvátili mnoho sŕdc – nejedna žena má, alebo aspoň túži po diamante, podmanili si aj tvrdých obchodníkov a nekompromisných investorov. Prečo je tomu tak?
Diamanty si svoju cenu držia už niekoľko desiatok rokov. Ich cena neklesá, práve naopak, stále stúpa. Na rozdiel od zlata, nehnuteľností, akcií a pod. Vsadiť na drahé kamene sa rozhodne oplatí. Nejedná sa ale o malú investíciu. Aj ten najmenší kamienok, menší ako špendlíková hlavička, vás môže stáť aj niekoľko stoviek euro.

diamanty

4C
4C rozhoduje o kvalite týchto drahokamov. Ide o ohodnotenie ich kvality pričom sa berú do úvahy parametre diamantov.

CARAT – váha – udáva sa v karátoch. 1 karát váži 0,2 gramov. Takáto váha zodpovedá drahokamu s priemerom približne 3 mm. Takto veľký drahokam stojí už niekoľko tisíc euro. Niet sa preto čo čudovať, že investičné brilianty (brúsené diamanty) majú od 0,01 karátu až po niekoľko desiatok karátov.

COLOR – farba – najviac a aj najdrahšie kúsky sú číre, priezračné – bezfarebné. Nájdete ale aj červené, zelené, žlté, ružové, modré, hnedé, šedé a aj čierne. Farbu týchto kameňov spôsobuje prítomnosť iných prvkov v ich kryštalickej mriežke. Nakoľko je tento drahokam čistý uhlík akýkoľvek iný prvok mu dá farebný odtieň. Pokojne sa môže ale stať, že farebný briliant môže stáť viac ako priezračný. Nájsť sýto farebný diamant je vzácnosť a práve preto sú niektoré jasne farebné brilianty drahšie než bezfarebné.

CLARITY– čistota – každý vzácny drahokam vzniká tisíce a tisíce rokov. Tie najvzácnejšie ešte dlhšie. Počas tohto obdobia na ne vplýva všetko – zemské otrasy, okolité prostredie, sopky, klimatické zmeny,… Nájsť diamant bez kazu, praskliny, nečistoty, zákalu je ojedinelé. Ich čistota sa skúma pod desaťnásobným zväčšením. Čím menej má kazov a vád tým je jeho čistota vyššia a tým pádom stúpa aj jeho cena.

kameny

CUT– brus – brus drahokamu určuje jeho tvar. Najčastejšie sa stretnete s brusom „round“ – kameň je brúsený do guľata a na spodnej strane do špicu. Brus je tvorený množstvom trojuholníkových a deltoidových plôšok. Takto čo najviac vynikne lesk a jas briliantu.