Skratka e-šport je odvodená od slov “elektronický šport“. A aj keď jeho maximálne fyzické vyťaženie je v podobe pohybov myškou, klikania kláves a testovania hlasiviek, považujeme ho za hodný do zahrnutia Olympijských disciplín. Áno, aj nad tým sa uvažuje.            

turnaj

Ide o hry, ktoré hráči z celého sveta dokážu hrať na jednom serveri – internetovom priestore, kde sa hra odvíja. Tu sa môžu rozprávať a pohybovať svojimi postavami. Niekedy môžu meniť jeho prostredie alebo vzhľady „charakterov“(postáv), záleží od hry –  a zabávať sa aj celý deň. Tieto hry sú napríklad LoL(League of Legends), Call of Duty, Dota(Defense of the Ancients), Overwatch a milión iných. Nie vždy ide o strieľačky a brutálne scény, niekedy sú hry strategické alebo logické.                                                     

konzole                                                                  

Túto aktivitu sa dá robiť aj profesionálne a zarábať, a to celkom slušne. Aj na Slovensku, ale hlavne v Ázii (napr. Južná Kórea) sú pre hráčov zriadené centrá, kde sa stretávajú, bývajú, športujú fyzicky aj elektronicky a súťažia s tímami z iných častí sveta.                                               

Dokonca má tento nový koníček aj úroveň súťaží medzinárodného stupňa. Hráči sa najčastejšie, stretávajú na jednom mieste a hrajú proti sebe. Nejde o nič individuálne, súťažia tímy, ktoré hráči z jednej krajiny vytvorili a bojujú proti druhej. Stretávajú sa Kórejčania, Nemci, Slováci, Američania, Číňania…                                                                                           

Na takýto profesionálny džob nemusíte mať vysokú školu, stačí niekoľko hodinový každodenný tréning na počítači, roky praxe a môžete byť profesionál.                                      
Aj keď sa zvonku môže zdať, že nejde o nič ťažké, skúste si jednu takú hru zahrať. Môžete ju nájsť aj zadarmo, ak viete ako. Zistíte, že postupy a stratégie sa zídu najmenej tak ako schopnosť spolupráce s ostatnými. Bez toho by ste proti vytrénovaným Kórejčanom ťažko vyhrali.      

hráč
 
A najlepší z nich?
Lee Sang-hyeok, alebo „Faker“ je najlepší hráč hry League of Legends v roku 2018. Ale aj my sme úspešní! V hre CS:GO máme tohto roku úspešného slovenského hráča, Ladislava Kovácsa s prezývkou „GuardiaN“. Je najlepší zo Slovenska.