Tešili ste sa na príchod bábätka? O to viac, keď ste sa dozvedeli, že to bude dievčatko, malá princeznička? Všetko by ste jej dali. Všetko. Sukienky, šatôčky, lakované topánočky. A vlastnú izbičku.
Do izbičky pre princezničku treba nábytok, ale dôležité sú aj doplnky. Dievčatká sa chcú cítiť ako v rozprávke. Ako v kráľovstve. Záclonky ružové, nad postieľkou baldachýn. Poličky na stenách plné bábik a hračiek, detské knižky. V skrini farebné šaty, sukničky, balerínky.

pokojíček

Na stenách chcú mať namaľované, alebo nalepené obrázky, napríklad postavy z rozprávok, zvieratká, kvety. Koberec svetlej farby, lampy a lampičky veselé a farebné. Majú vysnívaný veľký domček a kočiarik pre bábiky. Kuchynku. Plyšové hračky, čím väčšie, tým lepšie. Všetko, čo sa len dá, jej do izbičky prinesiete. Kráľovstvo hračiek. Veď ju ľúbite. Nadovšetko.

Keď vaša malá slečna dosiahne školský vek, začne sa meniť. Postupne bude chcieť steny bez obrázkov, posteľ väčšiu a aj baldachýn už bude zbytočný. Na poličkách časť hračiek nahradia školské knihy, pribudne písací stôl a stolička. Už o čosi väčšia. Aj veľké hračky postupne z izby zmiznú, treba viac priestoru, aby sa pomestili kamarátky, ktoré si vaša dcérka začala pozývať domov. Aj v šatníku už je viac športového oblečenia, nohavice, tenisky. Aj sukničky a volániky. Zatiaľ… Ľúbite ju stále.

koruna

Potom príde vek, keď už chce rozhodovať o všetkom sama. Chce od vás, aby ste jej zmenili nábytok, koberec, lampy. Na stenách pribudnú plagáty práve populárnych spevákov. Hračky darujete známym a do izby pribudne hi-fi veža, počítač, slečna si želá mobilný telefón, televízor. Oblečenie, ktoré jej kúpite vy, často ostane v skrini. Chce byť pri tom, keď ho kupujete, pretože „vy tomu nechápete, čo je moderné“. V skrini sa nájdu také kúsky oblečenia, ktorým naozaj nerozumiete…
Stále je to vaša dcérka. Aj keď sa občas možno v duchu opýtate: „kde je moja malá princeznička?“ Predsa len ju ľúbite. Nadovšetko.