Hovorí sa, že žena je stvorená a nastavená tak, aby mala deti a vlastnú rodinu, o ktorú sa bude starať. Skôr či neskôr asi každá žena pocíti či „začuje“ tikanie svojich biologických hodín a zatúži po deťoch. U niektorej to príde skôr, u inej neskôr. V porovnaní s minulými rokmi či skôr desaťročiami sa dnes ženy vydávajú a zakladajú si rodiny oveľa neskôr. Čoraz viac sa stretávame s prvorodičkami, ktoré majú dávno po tridsiatke. Prečo?

matka

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Dnešné ženy si chcú skôr ako sa začnú venovať rodine a deťom vybudovať kariéru, či pracovať na sebe alebo si jednoducho užiť život bez zodpovednosti za niekoho iného. Je jasné, že po príchode dieťaťa na svet sa život takmer každej ženy obráti o 180 stupňov a celý svet sa začne točiť predovšetkým okolo nového prírastku. Je to prirodzené a úplne normálne. A práve toto býva príčina, prečo sa ženy odhodlávajú na krok mať deti tak ťažko, v niektorých prípadoch aj vôbec. Nevedia si totižto predstaviť, že zostanú doma, stopercentne sa venujúc deťom a prídu o všetko „dianie vo svete“. Je pravda, že prvé týždne či mesiace s dieťaťom bývajú náročné a novopečená mama je v niektorých prípadoch viac vyčerpaná, ako keby chodila do práce.

Ale nikde predsa nie je napísané, že mama je odsúdená len na kŕmenie, prebaľovanie a sedenie doma. Po určitom čase si každá nájde určitý režim, ktorý bude vyhovovať dieťaťu aj jej a v spolupráci s partnerom či rodinou si určite každá užije aj nejakú tú chvíľku pre seba. Ďalším problémom, ktorý ženy vidia je aj prepojenie rodičovských povinností s prácou po návrate do zamestnania. Deti sa jednoducho nedajú odložiť a pracovný čas v niektorých zamestnaniach je častokrát neúprosný. Keď však žena naozaj chce, určite sa dá nájsť kompromis a riešenie vo všetkom.
 
Netreba čakať donekonečna
Jedno je isté. Hoci sa posúva veková hranica žien, ktoré sa rozhodnú byť mamami čoraz vyššie, biologický vek jednoducho nepustí. Netreba zabúdať na to, že telo ženy nie je schopné počať a vynosiť dieťa v ktoromkoľvek veku. Preto by si každá žena, ktorá čo i len uvažuje o možnosti mať rodinu mala zvážiť všetky možnosti a nenechať si toto krásne poslanie ujsť len kvôli tomu, že chce najskôr vybudovať kariéru či užiť si život. Môže sa totižto stať, že jej to potom jej zdravotný stav nebude chcieť umožniť a telo si jednoducho povie, že je už neskoro.

tým
 
Dá sa zvládnuť oboje
Asi každá mama, ktorá túžila po deťoch si povie, že materstvo je krásne a ťažké zároveň. Vychovať a postarať sa o deti je síce náročné, ale dá sa skĺbiť aj s pracovnými povinnosťami. Možno to bude náročné, ale určite to stojí za to.