Jar je za oknami a spolu s ňou je najvyšší čas na jarné nakopnutie vašich izbových rastlín. Ak im práve v tomto ročnom období doprajete trošku viac pozornosti, odvďačia sa vám nádherne rozkvitnutými kvetmi, či ohromujúcim rastom.

květina
 
Čas presádzania
 
Jar je najvhodnejšou dobou na presádzanie izbových rastlín. Problémom však niekedy býva, že nie všetky z nich presadiť naozaj potrebujú. možno si hovoríte, že týmto krokom nemôžete nič pokaziť. To ale nie je úplne pravda. Ak totiž presadíte kvetinu do väčšej nádoby, doprajete je väčší priestor na rast koreňov. V dôsledku toho, nebude svoju silu vkladať do rastu nadzemnej časti.
 
Ako zistiť, kedy presádzať?
To, či rastlina potrebuje presadiť do väčšieho kvetináča, zistíte veľmi ľahko. Stačí ju z neho vytiahnuť. Ak uvidíte zeminu obmotanú bielymi korienkami, ide o jasný znak, že nastal čas presádzania. Pokiaľ budú korienky ukryté vo vnútri substrátu, na väčší kvetináč je ešte čaj.
 
Pri presádzaní rastlín dajte pozor hlavne na to, aby ste nepoškodili ich koreňový bal. Je najlepšie, ak ich ponoríte aj spolu s kvetináčom, do nádoby s vlažnou vodou. Hlina sa dostatočne napije a bude sa vám s ňou lepšie pracovať.
Nezabudnite ani na kvalitný substrát, ideálne ten, ktorý je určený vyslovene na pestovanie izbových rastlín. Pokiaľ vlastníte kvety, ktoré nekvitnú, hľadajte hlinu na zelené rastliny.

zahradničení
 
Nový život pre korene
 
Ak si pri presádzaní všimnete poškodené, alebo odumreté korienky, nebojte sa ich odstrániť. zdravé korene zbavte starej hliny. Tá totiž neobsahuje žiadne živiny. ak by ste kvetinu presadili aj spolu s ňou, v podstate, by ste jej takmer vôbec nepomohli. Nový kvetináč, by mal mať minimálne o tri centimetre väčší priemer. Nezabudnite ani na dostatočnú drenáž na jeho dne. Tá poslúži na dostatočné odvádzanie vody, ktorá by v inom prípade spôsobovala premokrenie korienkov a celého substrátu, na tento účel môžete použiť drobné kamienky, črepiny z rozbitého papiera, alebo kuracie kosti, ktorá rastlinám navyše dodajú potrebný vápnik.