Existuje niekoľko typov jednostopových motorových vozidiel. Často býva tento výraz chybne zamieňaný s  motorkou, čo je len jeden z prvkov danej kategórie. Ďalšími sú moped alebo skúter, aj keď niektoré z nich, prevažne s vyšším výkonom a objemom motora, možno radiť k motocyklom.
Pri výbere motorky by ste mali byť opatrný. Každá jedna z tried je vhodná pre špecifický terén a ponúka určitý typ zážitku. Prinášame základnú klasifikáciu podľa konštrukcie a použitia:

harley

Enduro/Cross– Pomenúvajú stroje vhodné do náročného terénu. Sú pomerne bezpečné, nedosahujú až tak vysoké rýchlosti. Problém predstavuje akurát nedostatok tratí v prírode.
Cruiser/ Chopper– Kultové americké motorky získali slávu v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, keď predstavovali symbol slobody a voľnosti. Charakterizuje ich pohodlie jazdca a štýlový vzhľad, na druhú stranu sú však v porovnaní s inými cestnými modelmi pomerne pomalé.

Nakedbike (Street, naháče)– Mestské stroje sú veľmi obratné a majú veľké zrýchlenie, vďaka čomu sú vhodné do rušných ulíc s divokou premávkou. Cenová dostupnosť je ďalšou z výhod, nevýhodou je absencia kapoty.
Touring (športovo-cestovné, turistické)– Veľmi pohodlné a vhodné na dlhšie cesty, tieto modely sa vyznačujú plnou kapotou, lepšou ochranou pred vetrom a vysokými rýchlosťami. Pozor si treba dať akurát na ich vysokú váhu.

sportovní motorka

Supersport (športové)– Najrýchlejšie motocykle s najväčším výkonom bývajú používané na závodných okruhoch. Na ceste ich schopnosti plne nevyužijete. Vyžadujú zodpovedný a skúsený prístup jazdca, často sú ťažko ovládateľné aj pre profesionála. Nie sú príliš pohodlné a vyžadujú len tú najkvalitnejšiu výbavu.
Popri kúpe motocyklu by ste nemali zabudnúť na vybavenie potrebné pre Vašu bezpečnosť. Bezpodmienečné sú rukavice, prilba, správna obuv a bunda s chráničom chrbtu. Ostatné opatrenia závisia na triede stroja.