Staré a zničené taniere, šálky, poháre, alebo hrnčeky si viete krásne zrenovovať aj sami. Zabavíte sa, ušetríte peniaze a v neposlednom rade získate originálne a netradičné bytové doplnky.

kafe
 
„Servítkovanie“- pre menej zručných
Táto technika je pomerne známa. Stačia vám na ňu servítky so zaujímavými motívmi, farbami a vzormi. Výber je v tomto prípade naozaj neobmedzený. Použiť môžete klasické vreckovky a servítky, ktoré sú prednostne určené na stolovanie, ale aj špeciálny materiál na tento účel. Dostanete ich najme v kreatívnych potrebách. Ďalej budete potrebovať lepidlo a lak. Nie však hocijaké, ale špeciálne na túto techniku. Konkrétny predmet, ktorý chcete dekorovať, natriete lepidlom, priložíte servítku a poradne ju uhladíte. Počkáte kým všetko vyschne a servítku ešte zalakujete. Takto upravený riad môžete umývať, ale iba v obmedzenej miere. Preto je táto technika vhodnejšia napríklad na nádobky na cukor, soľ, korenie, alebo iné suroviny. Jednoducho všetko, čo nepotrebujete pravidelne umývať pod vodou.
 
Gravírovanie – pre skúsených aj začiatočníkov
Druhou a hlavne trvácnejšou alternatívou, je gravírovanie. Na túto techniku budete potrebovať len jednu vec, a to gravírovacie pero. Dostanete ho v kreatívnych a umeleckých potrebách, objaví sa však pomerne často aj ako sezónny tovar v bežných supermarketoch. Stojí viac ako servítky, ale nehovoríme o žiadnych závratných sumách. Jeho používanie nie je nijako náročné, takže prácu s ním zvládnu aj úplní začiatočníci. Navyše môžete použiť šablóny, ktoré vám prácu výrazne uľahčia. Hlavnou výhodou tejto techniky je to, že nie ste obmedzovaní v následnom používaní riadu. Môžete ho klasicky umývať, a to pokojne aj v umývačke riadu.

vánoční stůl
 
Farba na porcelán- pre tých zručnejších
Existuje viacero farieb určených na sklo, keramiku, alebo porcelán. Ak však chcete zdobiť starý riad, nepozerajte na konkrétny materiál, zakúpte si rovno farby určené na keramiku. Po tom, ako domaľujete, stačí daný predmet vypáliť v klasickej rúre, pri teplote, ktorú by mal zniesť všetok klasický riad. To, aký presný časť a stupne, si máte nastaviť, si prečítajte priamo na obale farby. Závisí to od konkrétnej značky a druhu. Podobne ako pri gravírovaní, môžete riad ošetrovať klasickým spôsobom.