Mikiny možno určite radiť medzi športové kúsky, avšak v dnešnej dobe kedy sa už obliekaniu naozaj medze nekladú sa i tento športový kúsok stal bežnou súčasťou našich dní a množstvo ľudí si ich tak obľúbilo že ich nosia nielen na športovanie a turistiku, prípadne na doma ale aj do práce či na stretnutia. Prvýkrát bolo slovo mikina použité v roku 1925, kedy tento odev predstavoval nadrozmerný pulóver bez goliera s dlhým rukávom vyrobený z hrubej bavlny. Najstaršie mikiny ešte neboli v spoločnosti udomácnené ako dnes alebo nosili sa výhradne medzi športovcami pri tréningu.

mikina

Ich výhodou je že majú funkčnú schopnosť absorbovať pot počas cvičenia. Neskôr, ako to už býva, človek chce všetko vylepšovať a tak prišla na módnu scénu mikina s predným zipsom a po tejto progresii sa objavili i prvé teplákové súpravy ktoré boli spojené s nohavicami. Toto nastalo v 70. rokoch. V súčasnosti sú samozrejme na trhu dostupné rozmanité mikiny, bez zipsu, s predným zipsom, s vreckami ako i teplákové súpravy ktoré môžu byť s dlhými teplákmi alebo s kraťasami. Posun nastal i v postavení mikiny v spoločnosti, pretože kedysi bola nosená výlučne na port, dnes je súčasťou bežných dní.

chlapec a mikina

Okrem klasických materiálov akými sú bavlna je veľmi populárny i softsheel a flís ako aj funkčné materiály ktoré sú schopné dobre absorbovať pot. Mikiny sú na trhu i zateplené do chladnejších dní, takže vyberie si určite každý, i ľudia s náročnejšími preferenciami. Mikiny pre mužov prešli tiež mnohými módnymi zmenami, kedysi boli v móde najmä zemité farby, dnes sa spoločnosť odviazala a letia rôzne aplikácie vzory ako i farby, Na výber sú možnosti s kapucňou či bez, tu sa móda nevyšantila. Momentálne je medzi mužmi veľmi v kurze aj oversize strih ktorý je nielen ležérny ale aj pohodlný. Takže je na každého vkuse aký kúsok si vyberie.