Veľmi veľa krát sa stáva že niečo v domácnosti odíde a ani známi alebo rodina nemajú dostatok peňazí na požičanie. Preto riešiť takúto situáciu požičaním si od viacerých ľudí naraz nepripadá v úvahu. V tom lepšom prípade sa väčšinou jedná o menšiu sumu a banka na vás číha ako sup na svoju korisť. Bez väčších problémov vám tak kľudne požičajú v banke na čo len potrebujete. A to dokonca pri nulovom úroku. Finta pri takej to pôžičke väčšinou býva u ročne nákladovej miery na úver. Ale svet nie je dokonalý a nie vždy je pôžička od banky tou správnou a jedinou voľbou. Ak sa jedná o malé sumy, je v niektorých prípadoch celkom výhodné si požičať od ľudí. Presnejšie sa tu bavíme o P2P pôžičke.

výpočet.jpg
 
Takéto pôžičky majú svoje výhody
 
 

  • Pôžičky majú nízky úrok
  • Bez zbytočného papierovania
  • Dá sa vybaviť online
  • Viete si porovnať celkovú sumu ktorú splatíte z viacerých ponúk

 
 
Pri požičiavaní cez P2P systém sa na internete stretnete s dvomi typmi ľudí. Tí prvý sú investori. Zväčša sa tu jedná o ľudí čo majú nejaké peniaze naviac a chcú ich ochrániť pred infláciou a tak ich radšej investujú. Namiesto toho aby ich nechali ležať doma pod vankúšom alebo v banke. Nevýhodou takto investovaných peňazí je ale to že o ne môžu kedykoľvek prísť. Pretože sa v podstate jedná zo strany poskytovateľa iba o sprostredkovania pôžičky, pričom si za to vypýta poplatok. Ten je síce dosť malý a oplatí sa to všetkým trom stranám. No v prípade že dlžník prestane splácať, môže investor nechať vymáhanie na sprostredkovateli alebo sa o to pokúsiť sám. Každopádne je to riziko ktoré je treba dobre zvážiť pri tejto forme investovania.

obchod.jpg
 
Ten druhý typ ako už iste tušíte jedlžník. Respektíve niekto kto si potrebuje požičať peniaze či už na nevyhnutnú opravu bytu či auta. Samozrejmosťou sú aj rôzne rodinné oslavy a iné neočakávané udalosti. Či už príjemné alebo naopak smutné. Výhodou pri takej forme požičania je oproti iným formám najme férový prístup ak nastane situácia že nevládzete splácať, a to či pre zdravotné problémy alebo stratu zamestnania. Väčšina ľudí má vďaka klasickým nebankovkám z tejto formy požičania si peňazí oprávnený strach. No v konečnom dôsledku obom stranám ide o splatenie dlhu a tak je záujem na riešení problému braný naozaj vážne a prihliada sa na nielen na samotné splatenie ale aj na ľudskú stránku a preto sa niet čoho obávať.