Tento typ dočasného, ale i stáleho džobu je zrejme krok k excelentne ladenej skúsenosti. Jednoznačne, faktom ostáva, že prácou v cudzích kútoch sveta, v priestranstvách nepreskúmaného a nezažitého, sa človek obohacuje do obrovskej mieri. Pokiaľ prácou, kde sa naším konečným cieľom stáva finančná čiastka v podobe vysnených čísel, pri opatrovaní zrejme peniaze nehrajú primárnu rolu.

sourozenci

Peniaze či skúsenosť?
Pomerne veľká skupina mladých ľudí je dnes postavená pred potrebu výberu. Letné prázdniny sa začínajú, a vás máta dilema:odísť za dobre platenou prácou do zahraničia, hoci náplň vykonávaného džobu nespĺňa vaše očakávané kritériá; alebo, čo tak ostať doma, kde väčšinu zo zarobených peňazí neminiete, pretože nie ste nútení platiť si ubytovanie, transport a iné náklady súvisiace s pracovnou činnosťou v zahraničí; poslednou možnosťou je post, ktorý by vám zabezpečil kvantum nezameniteľných zážitkov a skúseností, i keď sa domov nevrátite ako najsolventnejší občan. Váhavičný stav? Zrejme siahnete aj tak po tom najpohodlnejšom.

A čo tak podstúpiť risk?
Drobnosťou, na ktorú dnes väčšina z nás decentne zabúda je zažívanie. Reálne, nenapodobiteľné, nie to fiktívne videné vo filmoch a knihách. Chuť peňazí si nás v epoche, kde má bankovka nevyčísliteľnú moc, chtiac či nechtiac získala. A čo naše vnútorné potreby a hodnoty, ktoré sú zaiste spojené s dostatočnou dávkou komunikácie, učenia sa a prežívania?

Opatrovanie je možnosť nájsť stratené.
Prítomnosť nových ľudí nám umožňuje objaviť skryté vízie a ambície, na ktoré sme pozabudli. Pri práci ako au-pair ostávame v úzkom kontakte s ľudmi. Učíme sa ľudskému zaobchádzaniu, sme nútení koexistovať v jednej domácnosti s druhými, sme postavení pred novátorské pohľady, ktoré sa podieľajú na formovaní nášho svetonázoru. Stávame sa slobodnejšími, sebestačnejšími a zdatnejšími v mnohých oblastiach; nejde totiž iba o samotné opatrovanie detí.Ide o silný, vzájomný proces, kde sa jedna strana vyvíja v prítomnosti druhej. Pokiaľ sme študentom, praktické skúsenosti s deťmi a ich opatrovaním sú na nezaplatenie. Sme totiž nútení pozorovať, vnímať a cítiť. Naša psychologická stránka sa impozantne rozvíja.

bratr a sestra

· je senzačný druh práce, pretože ste súčasťou rodiny. Ich chladnička je teda aj vašou, a pre pokojný spánok neplatíte izbu v hoteli. V takomto prípade sa nemusíte obávať, že prerobíte viac ako zarobíte.
· Dostávate sa do úzkeho vzťahu s deťmi a ich rodičmi. Skúsenosti takéhoto typu sa vám do života skôr či neskôr zídu.
· Zahraničie chutí báječne. Trénujete sa v cudzej reči, spoznávate odlišnú kultúru, máte možnosť cestovať po krajine. Čo môže byť pre vyplnenie leta zaujímavejšie?