Druhy motoriek

V tomto článku si povieme, aké druhy/kategórie motocyklov vlastne poznáme. Taktiež si tu povieme niečo o nich a aj niečo málo o motorkároch.  

 

SKÚTER – Veľa ľudí tento druh motorky ani nezaraďuje medzi motocykle, pretože má slabý výkon, je malý, nemá výrazný/mohutný zvuk a tak ďalej. Nové skútre sú už robustnejšie, obohatené sú aj o odkladacie priestory a vysoký predný štít. Identickým znakom je posedenie s kolenami spolu a majú automatickú prevodovku. Patrí sem napríklad: Yamaha NMax, Honda PCX alebo stará klasika Vespa. Jazdcom sa hovorí – skútristi. Tieto motorky sú vhodné skôr na kratšie trasy.

druhy motoriek 1

TURISTA –  Niektoré z nich si poradia ťažším i ľahším terénom terénom, no niektoré sú stavané iba na pevné cesty. Zvyknú mať odpruženie ktoré si viete nastaviť, gélové sedlá kryté a vyhrievané rukoväte a tak ďalej. Vďaka týmto faktorom máte pohodlnú aj dlhšiu jazdu. Charakteristickými znakmi je napríklad množstvo odkladacích priestorov a kufrov, vysoký predný štít a pohodlné sedadlo. Patrí sem napríklad: Africa Twin, Suzuki V-Strom, Kawasaki Versys, Honda Transalp alebo BMW radu GS. Jazdcom sa hovorí – turisti. Tieto motorky sú určené skôr na dlhšie trasy.

MOTOKROS – Majú dlhé predné odpruženie, ľahkú konštrukciu a výrazný blatník. Obvykle majú dvojtaktný motor. Práve tieto faktory im umožňujú prejsť takmer akýmkoľvek terénom. Bežný smrteľník ich rozozná hlavne podľa toho, že sú celé zablatené. Patrí sem napríklad: Yamaha – YZ rady, Kawasaki SX alebo KX, KTM. Jazdcom sa hovorí bahniaci. Tieto motorky sú určené najmä do ťažkého terénu.

 

NAHÁČ – Je to všestranný, klasický motocykel. Znakmi sú napríklad vzpriamený posed, veľké, predné svetlo a odhalený motor. Patrí sem napríklad: Suzuki SV650, Ducati Monster alebo Honda Hornet. Jazdcom sa hovorí tzv. kávičkári. Tieto motorky nie sú určené zrovna na dlhé trasy. Skôr sa títo motorkári sa odvezú skôr niekde na kávičku, zmrzlinu alebo zmrzlinu.

druhy motoriek 2

CHOPPER – Je to vlastne klasický naháč ktorý sa len upravil. Charakteristickými znakmi sú: vyššie a prehnuté riadidlá, nižšie sedadlo, dlhšia predná vidlica a nohy vpredu. Pri tomto type motoriek nejde o rýchlosť ani adrenalín, práve naopak. Ide hlavne o užívanie si pohodovej jazdy pri počúvaní úžasného, silného zvuku motora. Patrí sem napríklad: Yamaha V-star, Honda Shadow, Suzuki Intruder alebo Harley Davidson. Jazdcom sa hovorí – čopristi. pohoďáci, väčšinou majú čierne, kožené oblečenie s lebkami.

SUPERŠPORT – Tieto motorky sú vhodné predovšetkým na šport a adrenalín v podobe rýchlej jazdy, ktorá môže byť aj   300 km/h. Majú kapotáž a predný štít kvôli aerodynamike, taktiež aj výrazný športový posed na rukách. Patrí sem napríklad: Yamaha R6/R1, Kawasaki Ninja alebo Honda CBR. Jazdcom sa hovorí – jogurťáci. Nazývajú sa tak kvôli motorkám ktoré sú častokrát farebné ako kelímky od jogurtov.

Veríme že vás tento článok zaujal a naučil minimálne, základné rozdelenie motocyklov.