Látkové plienky si pamätá staršie generácia. Vyvárali sa vo veľkých hrncov, aby boli znova použiteľné a krásne biele. Potom nejaká žena vymyslela takzvané pampersky a odvtedy sa ženy vrhli len na ne. Vraj už ich nemusí trápiť žiadne vyváranie plienok a nemusia im tieto plienky smrdieť v dome. Sušenie, pranie, žmýkanie a časté prebaľovanie je minulosťou. Na trh nastúpili jednorázové plienky a život s nimi je jednoduchý ako gombička.bábätko v plienkach.jpg
Majú aj nejaké nevýhody?
Podľa môjho skromného názoru práve nevýhody prevažujú nad výhodami.

  1. Dnes je už predsa úplne iná doba a vyváranie sa konať nemusí. Každý má doma automatickú práčku. Hodí tam látkové plienky a tie sa bez problémov vyperú. Ak máte doma aj sušičku, tak máte vyhraté. No, ani vyvešanie nie je také strašné, veď vám to zaberie toľko času ako keď pôjdete kúpiť ďalšie plienky.
  2. Životné prostredie je už aj tak dosť zaťažené a my mu ešte pridávame nejakými smradľavými plienkami, ktoré sa nikdy nerozložia. Látkové plienky sú oveľa menej zaťažujúce pre životné prostredie. Predsa len ten odpad z nich tu nezostane a my budeme mať aspoň o ten kúsok krajšiu planétu zem.
  3. V konečnom meradle sú oveľa lacnejšie. Prvotná suma, ktorú do nich vrazíte je síce trošku vyššia, ale ak takto budete látkovať všetky svoje deti, tak ušetríte obrovskú čiastku finančných prostriedkov.

spiace bábätko.jpg

  1. Oveľa menšia hrozba zaparení ako v prípade plastových plienok. Tie nie sú vôbec vzdušné a sú často mokré a ťažké. Látkové plienky vsajú vlhkosť jednoducho.
  2. Sú menej pohodlné pre deti ako „plastové plienky“. Prečo je toto ako výhoda? No, predsa pretože sa naučia skôr chodiť na nočník a nebudete sa musieť dlho trápiť s plienkami. Je výhodnejšie naučiť dieťa chodiť skôr na nočník. Keď má plastovú plienku, tak ho to netrápi, lebo vlhkosť necíti. No, v prípade látkovej plienky je tento pocit iný, menej pohodlný a práve pre nás rodičov výhodný.