Nie nie je to preto, že si dal niekto vyrobiť EČV na mieru, aby bol zaujímavejší. Zelené značky označujú vozidlá ekologické, s nižšími emisiami, hybridy, no hlavne elektromobily. V podstate už nie sú žiadnou novinkou, u nás sa vydávajú už od 1.12.2019. Zaujímavosťou je možno to, že sa tieto zelené značky nevydávajú k elektromobilu automaticky, ale na požiadanie, je to v podstate doplnok, ktorý si musíte vypýtať. Aj to nie sú vydávané pre všetky typy elektromobilov, ale len pre tie, ktoré majú benzínový alebo naftový pohon s elektrickým hybridným pohonom alebo tie, ktoré majú benzínový a LPG pohon s elektrickým hybridným pohonom.

zelené auto nabíjanie

Zelenú značku môže dostať tiež aj elektrický motocykel, resp. motorku, ktorá má v osvedčení o evidencii vozidla uvedený zdroj energie elektrinu, benzínový alebo naftový pohon v kombinácii s hybridným pohonom, alebo benzínový a LPG pohon v kombinácii s hybridným pohonom – čiže rovnako ako v prípade automobilov. Ak očakávate nejakú formu výhod za to, že máte elektromobil resp. zelenú značku, budete sklamaní. Aspoň u nás zatiaľ žiadne zvýhodnenia nefungujú, a ak áno, tak iba v teoretickej rovine. No v zahraničí ich využiť môžete. V susedných Čechách budete oslobodení od poplatkov za užívanie diaľnic – no pozor, nie automaticky.

čisté ovzdušie

Potrebujete sa k tomu zaregistrovať na príslušnom úrade. Dopyt po elektromobiloch sa z roka na rok zvyšuje, čo je dobrou správou pre životné prostredie, nakoľko sa vďaka nim nerastie množstvo škodlivých látok v ovzduší. No aj keď NO2 neprodukujú, tiež prispievajú k znečisteniu pevnými časticami z diskov a pneumatík a zvyšujú prašnosť v ovzduší. Absolútne zdravé riešenie pre životné prostredie v prípade automobilov zatiaľ neexistuje. Iba ak by sme vyhnali z ulíc a ciest všetky vozidlá – čo možné nie je. Je dobré, ak využívanie automobilov o niečo obmedzíme – je to síce len malá pomoc, ale aj malá pomoc sa počíta.