Ženy a muži majú rovnaké postavenie v politike. Posledné dni, v súvislosti so zvolením ženy na tento post sa rodová identifikácia veľmi natíska do popredia.
Už od ohlásenia kandidatúry pani Čaputovej sa médiám nie vždy darilo „udržať sánku“ pri tejto úchvatnej skutočnosti, že na prezidentský post kandiduje žena. Po informácii, že Mistrík odstupuje sa hneď naskytla otázka… „to fakt budeme mať ženu prezidentku“? rozruch nad predstavou „ženy- prezidenta“ patrí k tomu, pretože v uplynulých rokoch nič iné nie je omieľané len nespravodlivý rodový poriadok – resp. ako to nazývajú dnes- návrat k tradičným hodnotám. A práve tento „poriadok“ naznačuje, že žena na čele krajiny nemá miesto.

pyramida

Momentálne úraduje vo svete 11 ženských hláv štátu. Čaputová bude 12. Prezidentky v súčasnosti vedú len štyri európske krajiny- Estónsko, Litva, Malta a Chorvátsko. Bangládeš bola krajina, ktorá mala na svojom čele v poste prezidenta najdlhšie práve ženu. Ženy často viedli aj v severských štátoch. Švédsko je jedinou severskou krajinou, ktorá na svojom čele nikdy nemala ženu. Naopak nikdy nezvolená žena bola v Spojených štátoch, aj keď najbližšie mala k tomu Hillary Clintonová, ktorá však tesne prehrala s Donaldom Trumpom.
Históriu samostatnej Slovenskej republiky prepíše práve inaugurácia novej hlavy štátu v polovici júna. Prvý krát po 26 rokoch budeme mať na tomto poste ženu. Bude si musieť zvyknúť na fakt, že nemôže sama sadnúť do auta a šoférovať bez šoféra, že bude mať 24 hodinovú ochranku (ktorá ju bude sledovať všade, aj k dverám toalety) a vlastných „ochutnávačov“ jedla. Určite nóvum bude, keď na kontrolu Generálneho štábu Ozbrojených síl SR príde žena.

slovensko

Zákony a Ústava SR uvádzajú formuláciu slova prezident len v mužskom rode. To sa určite meniť nebude, ale podľa všetkého dajú vytlačiť nové hlavičkové papiere, na ktoré pribudne titul „Prezidentka Slovenskej republiky“.
Nuž… neostáva nič iné, len zapriať pevné nervy, veľa síl a spravodlivé „panovanie“.